Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi nedir, apne kelimesiyle yaygın olarak bilinmektedir, apne ,tıp dilinde solunumun uyku esnasında geçici olarak durmasına denir.

Uyku apnesi nedir? , kişi uykudayken solunumun aniden geçici olarak durmasıyla oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Fakat her solunum durmasını da uyku apnesi olduğunu düşünmek yanlış olur , uyku apnesi olarak değerlendirebilmemiz için solunumun uyku esnasında en az 10 saniye kadar durması gereklidir. Ülkemizde  yaklaşık  %15 oranında rastlanılan bir rahatsızlıktır.

Uyku apnesinin çeşitleri vardır başlıcaları şunlardır;

  • Tıkayıcı -obstrüktif uyku apnesi
  • Mikst uyku apnesi,
  • Santral uyku apnesi

Uyku apnesi çoğunlukta yetişkinler görüldüğü gibi çocuklarda ve bebeklerde de %2 oranında görülmektedir. Bebeklerde geniz eti büyümesi, bademcikler ve şişmanlık en belirgin nedenlerdir. Uykuda sık sık yaşanan nefes durmalarıyla beraber horlama gibi buna benzer belirtilerle kendini gösterir. En kısa zamanda bir KBB uzmanı tarafından gerekli tetkiklerin yapılması gereklidir.

Gece sürekli meydana gelen tıkanmalarla kandaki oksijen seviyesi düşer ve tansiyonda değişiklikler oluşur. Uyku apnesi ile karşı karşıya gelen kişinin uyku kalitesi bozulduğundan dolayı sabahları yorgun uyanırlar,sabah baş ağrıları vardır, ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı vardır,depresif,sinirli ve gün boyu uykuludurlar.

Uyku Apnesi Tedavisinde uzmanlarımız  genellikle CPAP cihazı kullanılır. Cpap cihazı bir maske ile buruna hava verir ve üst solunumu yolunu açık tutar aynı zamanda BiPAP cihazları vardır,bunlar biraz daha ilerlemiş vakalarda uzmanlar tarafından uygun görüldüğü takdirde hastanın tedavisinde kullanılır.

Uyku Apnesini Nedir? başlıklı yazımızda anlatırken bahsetmiş olduğumuz belirtiler sizde de varsa derhal bir uzmana varsa uyku laboratuvarı olan bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

Cihazlar ve Sgk ödemeleri hakkında detaylı bilgi için (0262)311 08 63 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir, mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz:
+90 262 311 08 63
satis@vanacagrup.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İletişim