Yatan Hastalarda Yara Bakımı

Yatak Yaraları Neden Oluşur ?

Vücudun yatağa temas eden bölgelerinde, vücut ağırlığından dolayı bir basınç oluşur. Bu basınç o bölgedeki kan dolaşımının yavaşlamasına ve dokuda hasra neden olur. Hasta uzun  süreler boyunca yattığı için hava akışı sağlanamayan bölgelerde ter, sıcak vb. sebepler de yara oluşumunu destekler. Hastanın yattığı süre boyunca aynı pozisyonda kalması bu yaraların oluşmasına ön ayak olur. Bu sıkıntıları, sürekli tekerlekli sandalyede oturmak zorunda olan hastalarımız da yaşayabilir. Yatak yaraları, bu tür dış etkenlerden oluşabildiği gibi, psikolojik, cilt hastalıkları, sigara kullanımı, hastanın kan basıncı ve hastanın durumunun ağırlığı gibi etkenlerle de oluşabilir.

Yatak Yaralarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir ?

Yatak yaralarını önlemek, bu yaraların tedavilerinden çok daha kolaydır. Yatak yaralarının oluşumunu önleyecek en iyi yöntem hastanın sürekli aynı pozisyonda kalmamasıdır.Bu durum hem refakatçi yardımıyla, hem de pozisyon almaya yardımcı  havalı yataklar veya hasta karyolaları yardımıyla sağlanabilir. Hastanın cildinde görülen kızarıklık veya tahriş, çok küçük boyutlarda olsa dahi dikkate alınmalı ve doğru kremlerle tedavi edilmelidir. Hasta cildi kurumamalı daima kremlerle nemli tutulmalıdır fakat ıslak olmamalıdır. Yatak yaraları hafif bir kızarıklık olarak kendini göstermeye başlar. Bu yüzden hastanın cildi sık sık kontrol edilmelidir. Hastanın ayakları kesinlikle ıslak bırakılmamalı böylece mantar oluşumu engellenmelidir.

Yatan Hastanın Günlük Bakımında her sabah sonda veya kateter kullanımı varsa bunlar kontrol edilmeli ve geereken bir durum varsa değiştirilmelidir. Hastanın çarşafları değişmeli ve bulunduğu oda havalandırılmalıdır. Hastaların kulak, burun, ağız, göz ve tüm vücut temizliği yapılmalı ve vücudu nemlendirilmelidir.tüm vücudu muhakkak kurulanmalı ve ıslak kalmamalıdır.Hastaların egzersizleri varsa yaptırılmalı ve en fazla 2 saatte bir hastanın pozisyonu değişmelidir.

 

 

 

 

Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz:
+90 262 311 08 63
satis@vanacagrup.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İletişim